top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSafeGuard

Brak środków? przecież na koncie są...

Zaktualizowano: 27 sty 2020

Jesteś przekonany, że na rachunku bankowym masz jeszcze pieniądze, ale nie możesz zapłacić? Mogłeś paść ofiarą oszustwa. Kiedyś w zatłoczonych miejscach kieszonkowcy kradli portfele, pieniądze z torebek i dokumenty. Teraz ta trudna "sztuka" odchodzi do lamusa za sprawą płatności zbliżeniowych. "No tak, ale żeby odczytać dane z karty potrzebny jest terminal" - powie niejeden. Już od kilku lat kilkoma prostymi ruchami można zamienić smartfon w terminal. Warunek - obsługa systemu NFC. Mikro płatności do 50PLN można ściągnąć z karty bez podnia PIN'u. Więcej niż raz... Stracić możemy też większość danych potrzebnych do sklonowania karty płatniczej. W drugim półroczu 2015r NBP doliczyło się 39tys oszustw przy użyciu danych z karty. Według danych z Nilson Report w 2020r straty w skali światowej mogą osiągnąć równowartość 115mld (miliardów) złotych.


Zatem jak się ustrzec skoro wszystko odbywa się bezprzewodowo? Albo wyłączyć funkcje płatności zdalnych albo używać metalizowanego etui na plastiki... a tak na prawdę nie ma to jak gotówka - cash baby! W końcu jeśli nie okradną Cie w tłumie zrobi to bank na koniec miesiąca dorzucając swoje 20-30% odsetek do karty kredytowej :)


Ci, którzy czytając to poczuli się zachęceni ciemną stroną powyższego artykułu ostrzegam, że klonowanie kart jest jak fałszowanie pieniędzy - w Polsce zagrożone karą do 25 lat więzienia.


#visa #mastercard #mevo #card #karta #NFC #kieszonkowcy
3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page